دماسنج لیزری چیست؟

یکی از مهم ترین عوامل در این زمینه بی شک ، دما می باشد که برای اندازه گیری دما از سنسور های ویژه ای استفاده می گردد که در اصطلاح به سنسورهای دما معروف هستند.

بطور کلی روش های اندازه گیری دما را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

تماسی (contact) و غیر تماسی (non-contact) تقسیم بندی نمود.

روش غیر تماسی:

برای اندازه گیری دما در روش غیر تماسی از نور مادون قرمز استفاده می گردد و بدون آنکه سنسور ، برخوردی با ماده مورد نظر داشته باشد ، می تواند دمای آن را اندازه گیری نماید. به عنوان نمونه فرض کنید که شما می خواهید دمای مایعات درون یک مخزن یا یک ماده خطرناک یا دمای داخلی یه کوره که قابل نزدیک شدن نیست را اندازه گیری نمایید و به دلایلی امکان ایجاد تماس را ندارید برای اندازه گیری دما در این شرایط ، به راحتی می توان از سنسورهای غیر تماسی و لیزری در بالای سطح مخزن استفاده نمود.

روش تماسی:

روش های تماسی برای اندازه گیری دما را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود.

– ترموکوبل (TH)

– آر تی دی (RTD)

سنسور دمایی ترموکوپل:

ترموکوپل از دو فلز با جنس های مختلف تشکیل شده است که این فلزات ضریب های انتقال دمایی متقاوتی با هم دارند و با توجه به این ویژگی زمانی که گرما را حس می کنند ، رفتار های متفاوتی از خود نشان می دهند که باعث ایجاد ولتاژ بین دو فلز می گردد. این اختلاف ولتاژ بیان کننده میزان دما است. با توجه به اینکه از چه فلزاتی برای ساخت ترموکوپل استفاده شده است؛ دسته های مختلفی از ترموکوپل ها ایجاد شده است که از مهترین انواع ترموکوپل ها می توان به ترموکوپل نوع, K   J ,T, Eاشاره نمود.

سنسورهای دمای ترموکوپل بسیار دقیق بوده و دقت آن در رنج یک درجه سانتیگراد است.

ترموکوپل ها محدوده دمایی خاص خود را دارند که این محدوده بیان کننده بازه دمایی است که ترموکوپل می تواند اندازه گیری دما را به نحو احسن انجام دهد. با توجه به محدوده های دمایی مختلف ، ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که هر یک قیمت های متفاوتی دارند. (گستره یک ترموکوپل پلاتنیوم ـ ایرودیوم که ۱۰ درصد پلاتینیوم دارد از صفر تا ۱۶۰۰ درجه است است)

فروشگاه نیک آریا تاش
تاش لب، فروشگاه محصولات نیک آریا تاش

شما مشتری گرامی می توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین ما، تاش لب tashlab.ir ،کلیه محصولات نیک آریا تاش را مشاهده و در صورت تمایل خریداری نمایید.

مقالات مرتبط